Celebrating the Best of Festival King Foundation Award Winners

We are pleased to announce plans to showcase the 2020 Best of Festival King Foundation Award Winners.  The celebration kicks-off on June 8th and wraps-up with a virtual event honoring the winners on August 13th.


On Monday, June 8th we will begin releasing “Best of” winner highlight videos by competition.  We will launch weekly videos with new competitions each week, for ten weeks.  Mark your calendar for the LIVE event on Thursday, August 13th at 4 pm ET.  The live event will honor each of our eighteen award winners and introduce the 2021 Festival of Media Arts site.


Please see the schedule below for the weekly release of Best of Festival winner highlight reels.  Click on the title to see the highlight video. Full entries can be viewed on the Festival Homepage.

WEEK 1 | June 8 – 14

Student Film & Video Competition (Narrative Category)

Parker Bohner, Madalin L. Stenzel, Lorenzo Phrasavath & Emily Netburn, University of Florida; The Lead 

Faculty Film & Video Competition

Keir Politz & Jonathan Mason, Rowan University; Entropia (Narrative Category)

WEEK 2 | June 15 – 21

Student Sports Competition

Connor Nichols & Luke Astle, Ball State University; The Comeback Kid: Nick LaVanchy (Television Sports Story/Feature Long)

Faculty Sports Competition

Ken Wyatt, East Carolina University; Blood, Sweat, and Tears: Jake Gaither, Florida A&M, and the History of Black College Football (Short Form Sports Video)

WEEK 3 | June 22 – 28

Student Scriptwriting Competition

David Hyland, Palm Beach Atlantic University; Virtuous Enigma (Original TV Series Pilot)

Faculty Scriptwriting Competition

Matt Webb, Huntington University; Sleepwalker (Feature Category)

WEEK 4 | June 29 – July 5

Student Television News Competition

Jordan Elder, Arizona State University; Powering a Nation, Cronkite News, Jordan Elder (TV News Long Feature)

Student Radio News Competition

Melissa Duenas, University of Southern California; How Chamorros in the Diaspora are Taking Back Their Culture (Radio Feature Reporting)

WEEK 5 | July 6 – 12

Student Interactive Multimedia and Emerging Technologies Competition

Uprooted Staff, University of North Carolina at Chapel Hill; Uprooted: The Faces of the Venezuelan Crisis (Multimedia Storytelling)

Faculty Interactive Multimedia and Emerging Technologies Competition

Ed Youngblood, Auburn University; Domestic Violence Intervention Center Website (Website)

WEEK 6 | July 13 – 19

Student Audio Competition

Nour El-Tobgy, The American University in Cairo; The President Jailed my Grandfather (Audio Category (International)

Faculty Audio Competition

Don Connelly, Western Carolina University; Haulin’ Radio Waves (Radio Station Promo, PSA, Commercial)

WEEK 7 | July 20 – 26

Student Television Newscast Competition

Noah Kelly, Arizona State University; Cronkite News Nov. 7, 2019 (TV Newscast: 4-Days or More)

Faculty Television News Competition

Mike Castellucci, Michigan State University; Coffee House Concert (Television Feature News Reporting)

WEEK 8 | July 27 – August 2

Student Documentary Competition

Chad Veal, Brendan Wallace & Ethan Leeper, Taylor University; 20 Over (Micro Documentary)

Faculty Documentary Competition

Sangsun Choi, Malone University; Written in Stone (Short Form Documentary)

WEEK 9 | August 3 – 9

Student Film & Video Competition (Animation/Experimental/Mixed)

Alyssa Alley, Alexa Bland, Kesmine Hickman & Sarah Wickenhauser, Huntington University Arizona; Tobeus & Toby

Two-year College Competition

James Dymond, Los Angeles City College; Blue Lapse (Narrative)

WEEK 10 | August 10 – 16

Introducing the Best of Festival Show open/trailer – August 10

Best of Festival King Foundation Awards Virtual Celebration – August 13 at 4:00 pm ET