2020 Winners

Congratulations to all our Winners

Audio Competition

BoF Faculty Audio: Don Connelly, Western Carolina University
Haulin’ Radio Waves (Radio Station Promo, PSA, Commercial)

BoF Student Audio: Nour El-Tobgy, The American University in Cairo
The President Jailed my Grandfather (International)

Faculty Audio Competition

Long-Form Production Category

Best of Competition: Jodeane Brownlee, University of Nebraska at Omaha
The Tell-Tale Heart

Award of Excellence: Aaron Greer, Loyola University Chicago
Big Sandy Episode 1: Hall’s Court

Award of Excellence: Kornel Gerstner, Christopher Nelson, Kaleb Lindevaldsen & Mark McDowell, Liberty University
The Encounter: Season 3 Episode 36 – Dining Car

Radio Documentary Category

Best of Competition: Dutch Hoggatt, Harding University
Artist Sportlight – John Hammond

Award of Excellence: Danny Lemos, Jeff Kaufman, Suzanne Ventra & Nick Locke, California State University, Long Beach
From Prison to Professor

Award of Excellence: Ben Bogardus, Quinnipiac University
Hunger in Hamden Episode 2: The Keefe Center and Dinner for a Dollar

Radio Station Promo, PSA, Commercial

Best of Competition: Dutch Hoggatt, Harding University
Matilda Musical

Award of Excellence: Gina Baleria, Sonoma State University
PSA_Mismatch.org

Award of Excellence: Jeffrey Schiffman, York College of PA
College Radio Day 2019

Short-Form Production Category

Best of Competition: Kim Fox & Sarah Hassan, The American University in Cairo
Ehky Ya Masr “Come Drink Tea” Podcast Promo

Student Audio Competition

Air Personality Category

1st Place: Riley Friesner, Goshen College
RILEY ON THE RADIO
Faculty Advisor: Jason Samuel

2nd Place: Colin McDuffee, University of Southern Indiana
The Colin McDuffee Show
Faculty Advisor: John Morris

3rd Place: Chloe Tyson, University of Indianapolis
Chloe Tyson on Uindy Radio
Faculty Advisor: Uecker, Scott

Award of Excellence: Kadie Spoor, Goshen College
DJKadie’s Reel
Faculty Advisor: Jason Samuel

Award of Excellence: Aaron Chatman, University of Southern Indiana
Rock Rewind with Aaron Chatman
Faculty Advisor: John Morris

Award of Excellence: Lexi Hargesheimer, Appalachian State University
Lexi Hargesheimer – Best On-Air Personality
Faculty Advisor: Dan Vallie Hill

Award of Excellence: Rebekah Thompson, Harding University
KVHU Announcing
Faculty Advisor: Dutch Hoggatt

Award of Excellence: Derick Abbey, The College at Brockport
Derrick Abbey Demo
Faculty Advisor: Warren Kozireski

Award of Excellence: Jeffrey Mullins, Southern Utah University
Thunder 91.1 On Air Personality
Faculty Advisor: Cal Rollins

Award of Excellence: Dell Cripe & Josh Meredith, University of Southern Indiana
Josh & Dell in the Morning
Faculty Advisor: John Morris

Comedy or Drama Category

1st Place: Dan Jerz & Chris Norman, University of La Verne
The Intergalactic Voyage of Dan Rogers
Faculty Advisor: Rodrigues, Shane

2nd Place: Ryan Campbell, York College of PA
Kid Simple Act 1
Faculty Advisor: Jeffrey Schiffman

3rd Place: Madilyn Cook & Riley Lehman, University of Oklahoma
Beauty Pageant
Faculty Advisor: Glenn Flansburg

Award of Excellence: Carl Neff, Chelsea Gualoano, Timothy Brenner & Matthew Roelands, SUNY-Oswego
Matt & Carl In the Morning
Faculty Advisor: David Crider

Award of Excellence: Will Huck, Grant Perry & Haley Isom, University of Southern Indiana
Operation Zeit
Faculty Advisor: John Morris

Educational Program Category

1st Place: Dylan Simard, Arizona State University
50 Grades of Shade
Faculty Advisor: Sadie Babits

2nd Place: Benjamin Lombardo, Elijah Brown & Anne Curry, Rowan University
Trials & Tribulations
Faculty Advisor: Derek Jones

3rd Place: Youssef Essam Afifi, The American University in Cairo
Omar Makram: A Forgotten Egyptian Figure
Faculty Advisor: Kim Fox

Award of Excellence: Zach St. Clair, Kansas State University
Boston, Hip-Hop, and its Home: The Story of Lecco’s Lemma
Faculty Advisor: Ian Punnett

Multimedia Sound Design Category

1st Place: Paul Johnson, Missouri State University
Cult for a Day
Faculty Advisor: Andrew Twibell & Colby Jennings

2nd Place: J. Mason Brown, Southern Illinois University
Sound Design-No Country for Old Men
Faculty Advisor: Jay Needham

PSA, Promo or Commercial Category

1st Place: Lexi Hargesheimer, Appalachian State University
WASU’s Alumni Takeover Day Promo
Faculty Advisor: Dan Vallie Hill

2nd Place: Will Huck, University of Southern Indiana
USI vs UE Exhibition
Faculty Advisor: Morris, John

3rd Place: Samantha Creager & Taylor Haywood, Huntington University
Adventures of Norm Promo Campaign
Faculty Advisor: Widener, Adam

Award of Excellence: Julia Battagliese, Colorado State University
Pass the Aux Podcast Promotion
Faculty Advisor: Hannah Copeland

Award of Excellence: Emily Wollenberg, Oklahoma City University
OC&U
Faculty Advisor: Gibson, Andy

Award of Excellence: Riley Friesner, Goshen College
Waggin’ Wednesday
Faculty Advisor: Jason Samuel

Award of Excellence: Zachary Bender & Elise Forry, Slippery Rock University
Save Someone You Love PSA
Faculty Advisor: Nicholas Artman

Award of Excellence: Derick Abbey & Matthew Wilson, The College at Brockport
Buzzed driving PSA
Faculty Advisor: Warren Kozireski

Sound Engineering and Production

1st Place: J. Mason Brown, Southern Illinois University
Complications & Simplifications
Faculty Advisor: Jennifer Johnson

2nd Place: Mia Sawaya, Colorado State University
‘Lose Feeling’ By The Copper Children, Live on 90.5 KCSU
Faculty Advisor: Hannah Copeland

Specialty Program/Podcasts

1st Place: Habiba Sallam, The American University in Cairo
Lady of the Empire Podcast
Faculty Advisor: Kim Fox

2nd Place: Gina Becnel, Kefer Ladish, Chris Eiberger & Jess Christensen, Missouri State University
Ouroboros
Faculty Advisor: Andrew Twibell & Colby Jennings

3rd Place: Allison Bennett Dyche, Virginia Commonwealth University
Local Organization Mentors Young Black Men Through Old School Values
Faculty Advisor: Catherine Komp

Award of Excellence: Bri Womack, Kansas State University
Women In:Podcast
Faculty Advisor: James Copeland

Award of Excellence: Kerrigan Herret, University of Mississippi
Serial Killers: Room Number Eight
Faculty Advisor: Patricia Thompson

Award of Excellence: Sarah Horbacewicz, Ithaca College
Podcast: Six Degrees
Faculty Advisor: Jeremy Menard

Award of Excellence: Pia Rizzo-Wittlin, Ithaca College
Podcast – Homebrew Unplugged
Faculty Advisor: Jeremy Menard

Award of Excellence: William Hernandez, Uinversity of La Verne
Wilskeezy’s Hip-Hop Era Show #9
Faculty Advisor: Shane Rodriques

Award of Excellence: Lexi Hargesheimer, Appalachian State University
WASU’s Back to the 80’s
Faculty Advisor: Dan Vallie Hill

Award of Excellence: Sophia Donskoi, UCLA
Enviropositive: Water
Faculty Advisor: Talya Koger

Award of Excellence: Elise Dean, Kayla Clarke, Leona Dunn & Molly Feser, American University
The Impeachment Inquiry of Donald J. Trump: Academic and media experts on impeachment
Faculty Advisor: Jill Olmsted

Award of Excellence: Justin Brown & Jon Baker, Rowan University
Making A Musician
Faculty Advisor: Derek Jones

Documentary Competition

BoF Faculty Documentary: Sangsun Choi, Malone University
Written in Stone (Short Form Documentary)

BoF Student Documentary: Chad Veal & Brendan Wallace, Taylor University
20 Over (Micro Documentary)

Faculty Documentary Competition

Documentary Feature

Best of Competition: Jaime Jacobsen & Ed Watkins, Colorado State University
The Last Artifact

Award of Excellence: Troy Hale, Zoe Kissel & Geri Alumit Zeldes, Michigan State University
Sh*t Saves the World

Award of Excellence: Ross Taylor, University of Colorado – Boulder
The Hardest Day

Award of Excellence: Sanjeev Chatterjee, University of Miami
Sweet Malady

Micro Documentary

Best of Competition: Yousuf Al Hamaki, Loyola University Chicago
Families in the Storm

Award of Excellence: Sangsun Choi, Malone University
Becoming Taylor

Short Form Documentary

Best of Competition: Andrew Robinson, Syracuse University
Paige’s Dad

Award of Excellence: Hagit Limor, University of Cincinnati College-Conservatory of Music
Hope After Hate

Award of Excellence: Alex Luchsinger, Elon University
First Chances

Student Documentary Competition

Documentary Feature

Award of Excellence: Shakha Benbow, Mariah Zenk & Ethan Turner, Missouri State University
Zero
Faculty Advisor: Andy Cline

Micro Documentary

1st Place: Chloe Caufield, Huntington University Arizona
Stranger
Faculty Advisor: Phil Wilson

2nd Place: Dania Ramy Elmor, The American University in Cairo
Dorgham’s Son
Faculty Advisor: Hussein Amin

3rd Place: Savannah Cerniglia & Sophie Bello, University of South Carolina
The Man Behind North America’s Only Tea Plantation
Faculty Advisor: Dr. Habib

Award of Excellence: Katharina Karlsen Hessen, Johanna Mägin, Magdalena Mileka, Makena Steele & Madeleine Balestrier, Penn State University
Constant Dripping Hollows Out The Stone
Faculty Advisor: Marie C. Hardin

Award of Excellence: Imani Muya, Erica Morman, Yanira Trujillo & Connor Legge, Taylor University
Nurk
Faculty Advisor: Kathy Bruner

Award of Excellence: Layla Saed Umara, The American University in Cairo
A Craft in Color
Faculty Advisor: Hussein Amin

Award of Excellence: Maha El Rayes, The American University in Cairo
Siwa … Heaven of Recovery
Faculty Advisor: Hussein Amin

Award of Excellence: Haowen Shen & Nengjia Chang, Communication University of China
A Bite of Chinese Pastry
Faculty Advisor: Faculty of Journalism and Communication

Award of Excellence: Chris Notch & Landon Greene, Oklahoma State University
Boone
Faculty Advisor: Max Andrews

Award of Excellence: Brittany Garshnick, Eduardo Corgos& Jacob Russell, University of North Carolina Wilmington
Hope for Abaco: How One Family Survived and Will Return Home
Faculty Advisor: William Bolduc

Short Form Documentary

1st Place: WUFT News Student Staff, University of Florida
Generation Gunned Down
Faculty Advisor: Ryan Vasquez

2nd Place tie: Dustin Patar, Anton L. Delgado & Anna Huntsman – Carnegie-Knight News21 , Arizona State University
State of Emergency, Episode 3: The New Normal
Faculty Advisor: Jacquee Petchel

2nd Place tie: Garrett Looker, Michael Robb, Madeline Grosh & Eric Pritchett, Ball State University
Why It Matters: A Tale of Two Cities
Faculty Advisor: Terry Heifetz

Award of Excellence: Corinne Chapman & Eric Dorsa, Loyola University Chicago
Local Queen
Faculty Advisor: John Goheen

Award of Excellence: Eveline Levin, Jessica Krenzel & Tim Mcelrath, SUNY New Paltz
Unharnessed
Faculty Advisor: Gregory Bray

Award of Excellence: Jacob T. Clouse, Parker S. Swartz, Adrienne C. Heckler & Jake M. Helmen, Ball State University
Match Point: The Rise of Men’s Volleyball
Faculty Advisor: Dr. Adam J. Kuban; Dr. Jennifer Palilonis

Award of Excellence: McKenzie Payne, Christina Lane, Jennifer Yingling & Jordan Dalgardno, Colorado State University
Beyond Bravery
Faculty Advisor: Jaime Jacobsen

Award of Excellence: Sean David Christensen, University of Southern California
Ghost Tape #10
Faculty Advisor: Janet Hoskins

Award of Excellence: Claire Bottom, Ian Roberds, Akila Howard & Colin Connelly, Illinois State University
Making a Mural
Faculty Advisor: Brent Simonds

Award of Excellence: Carly Henry, Peter Nicieja & Miguel Octavio – Carnegie-Knight News21, Arizona State University
State of Emergency, Episode 1: Trapped in Recovery
Faculty Advisor: Jacquee Petchel

Award of Excellence: Molly Duerig, Allie Barton, Jordan Elder & Christian Gravius – Carnegie-Knight News21, Arizona State University
State of Emergency, Episode 4: A Rising Threat
Faculty Advisor: Jacquee Petchel

Award of Excellence: Hannah Byrd, Ryan Griffus, Emily Smith, Andrew Acciaioli, Fatima Al Saif & Jason Howard, Michigan State University
RISE
Faculty Advisor: John Valadez

Award of Excellence: Juan Ojeda, Sinai Diaz, Laura Fuentes & Paul DeHondt, Texas Christian University
Worthy of More
Faculty Advisor: Charity Robinson

Award of Excellence: Richard Biley, Victoria Lara & Daniela Ibarra, University of North Texas
NTTV Special Report: UNT Disaster Drill
Faculty Advisor: Phyllis Slocum

Award of Excellence: Hector Montemayor Perez & Jameson Dunn, Texas State University
Coahuiltecans
Faculty Advisor: Dan Seed

Award of Excellence: Riley Bradford, Sophia Ortiz, Victoria Traxler & Caleb Kuhlmann, Elon University
A Space for Me
Faculty Advisor: Nicole Triche

Award of Excellence: McKenzie Pavacich, Sarah Beth Guevara & Becca Scadden – Carnegie-Knight News21, Arizona State University
State of Emergency, Episode 2: The Silent Aftermath
Faculty Advisor: Jacquee Petchel

Award of Excellence: Maria Pimentel, Loyola University Chicago
Who Will Take Care of Me?
Faculty Advisor: Richelle Rogers

Award of Excellence: Hussein El Moataz, Bellah Mohamed & Tohamy Battah, The American University in Cairo
The People of Gold
Faculty Advisor: Dr. Hussein Amin

Award of Excellence: Shannon Doss, Cydney Menzik, Avery Whaite & Carli Woolsey, Midwestern State University
The Eastside
Faculty Advisor: Jonathon Quam

Award of Excellence: Max Arellano, Clara Scholtz, Dane Aragon & Joy Enyinnaya, Colorado State University
Hemptopia
Faculty Advisor: Jaime Jacobsen

Film & Video Competition

BoF Faculty Film & Video: Keir Politz & Jonathan Mason , Rowan University
Entropia (Narrative Category)

BoF Student Film & Video: Alyssa Alley, Alexa Bland, Kesmine Hickman & Sarah Wickenhauser, Huntington University Arizona
Tobeus & Toby (Animation/Experimental/Mixed )

BoF Student Film & Video: Parker Bohner, Madalin L. Stenzel, Lorenzo Phrasavath & Emily Netburn, University of Florida
The Lead (Narrative Category)

Faculty Film & Video Competition

Commercial or PSA Category

Best of Competition: Michael Caldwell, Central Washington University
The Job Interview (Seattle Humane)

Award of Excellence: Phil Wilson, Huntington University Arizona
Promo for Copper Hills Center of the Arts

Award of Excellence: Frank B. Goodin, II, Yamira Dejesus & Warren Duncan, University of North Florida
Memories

Educational or Instructional Category

Best of Competition: Brent Simonds & Cheri Simonds, Illinois State University
Leading Instructional Discussions

Award of Excellence: Oscar Guerra & Anthony Gargiulo , University of Connecticut
La Bienvenida at SF State- Health and Wellness

Mixed / Pedagogical (Teacher/Student Co-Production)

Best of Competition: Andrew Twibell, Missouri State University
Compression

Award of Excellence: Scott Hodgson & Chandra Clark, University of Oklahoma & University of Alabama
Stories from the Storm

Award of Excellence: Melanie Alvarez & Lillian Donahue, Arizona State University
Coming Clean

Award of Excellence: Dale Cressman, Alan Neves & Melissa Gibbs, Brigham Young University
Camino De Santiago: The Way of St. James

Narrative Category

Best of Competition: Booker T. Mattison, Dave Garcia, Garland McLaurin & Mandel Holland, University of Georgia
Ungubani (Who Are You?)

Award of Excellence: Jami Ramberan, Howard University
Everlasting

Award of Excellence: Michael Whalen, Santa Clara University
A Day With Benton

Promotional/Music Video

Best of Competition: Timothy Sorel, University of Florida
World Pediatric Project: Small Child-Big Heart

Award of Excellence: John Conway III, Jon Zietz & Eddie Garduno, Lynn University
“One World” Music Video for Paris Aspen Arin

Award of Excellence: Jesse Grace, Colorado State University
Women in Construction Management Summer Institute Promo

Award of Excellence: Dustin Hahn, Texas Christian University
KinderFrogs 2019

Student Film & Video Competition

Animation/Experimental/Mixed

1st Place: Briana Valenzuela, Abi Stewart, Petra Vargas & Kesmine Hickman, Huntington University Arizona
Bubble
Faculty Advisor: Christian Washington

2nd Place: Carley Shepherd, Huntington University
Instruments
Faculty Advisor: Josh Addessi

3rd Place: Mado Gonzalez, Bronson Dye & Hunter Rose, Huntington University
FDN Sports Intro
Faculty Advisor: Bryan Ballinger & Josh Addessi

Award of Excellence: Noah Stinson, Michaela Stinson, Huntington University
Everyday Adventures
Faculty Advisor: Josh Addessi and Bryan Ballinger

Award of Excellence: Ben Possehl, Parker Thune & Spencer Forsyth, University of Oklahoma
Picher Documentary Trailer
Faculty Advisor: Mike Boettcher

Award of Excellence: Hayley Walsh. Director/Editor, Southern Illinois University
Channel Surfing
Faculty Advisor: Jan Thompson

Award of Excellence: Shalom Simmons, Claire Grim, Kersten Schatz & Brandon Huddleston, Missouri State University
Recoiled
Faculty Advisor: Andrew Twibell & Colby Jennings

Award of Excellence: Kyle Lauerman, Val DiGloria, Kristen Karaliunas & Vik Schultz, Ithaca College
Looseleaf
Faculty Advisor: Jeremy Menard

Award of Excellence: Kayla Heidenreich, Nikki Hines, Rebecca Atkins & Kayden Seymour, Huntington University
Fire Flower
Faculty Advisor: Steve Leeper & Curtis Wood

Award of Excellence: Jacob Salsbury, Huntington University
The Fantastic Adventures Of The Interstellar Millers Trailer
Faculty Advisor: Josh Addessi

Instructional/Educational Category

1st Place: Danielle Deavours, University of Alabama
Birmingham Heart Walk
Faculty Advisor: Dr. Wilson Lowrey

2nd Place: Karlee Diane Rogers, Rowan University
How Muscles Work
Faculty Advisor: Ryan Berardi

3rd Place: Linus Obenhaus, Huntington University
Animated Camera as Narrator in The Wind Rises
Faculty Advisor: Matthew Webb

Award of Excellence: Nich Vielhauer, Allison Thomas, Rebecca Leo & Josh Starkey, York College of PA
York College of PA Theater Program
Faculty Advisor: Jeffrey Schiffman

Award of Excellence: Kaitlin McMurry, Loyola University Chicago
#WordsStick
Faculty Advisor: Richelle Rogers

Music Video Category

1st Place: Landry Long, Jake Vriezelaar, Max Partain & Kelsea Denney, Taylor University
Lying To Myself – Leland Blue
Faculty Advisor: Kathy Bruner

2nd Place: Matt Simmons & Riley Bradford, Elon University
Novacane
Faculty Advisor: Nicole Triche

3rd Place: Hannah Mehaffey, East Tennessee State University
Crying Again – Morgans Mill
Faculty Advisor: Shara Lange

Award of Excellence: Constantine Kallaur, Joe Meinert, Jaclyn Bleggi & Nikyah Beckwith, Westminster College
I’m Coming Home
Faculty Advisor: Bradley Weaver

Narrative Category

1st Place: Landry Long, Jackie Hanson, Camden Johnson, Grant Oldham & Caleb Truax III, Taylor University
My Brother’s Keeper
Faculty Advisor: Kathy Bruner

2nd Place: Devin Donis, Amir Shahbazi, Sophie Anne Lyle & Anna Turner, James Madison University
Fly Away Kate
Faculty Advisor: Imelda O’Reilly

3rd Place: Anthony Reid, Nicholas Valdez, Rylee Tribble & Ade Ogunleti, Texas Tech University
In An Instant
Faculty Advisor: Anthony Reid

Award of Excellence: Steve Aderton, Katie Jarrett & Jordan Richardson, James Madison University
Now
Faculty Advisor: Rustin Greene

Award of Excellence: Joe Stone & Joseph McNichols , Huntington University Arizona
Against These Things
Faculty Advisor: Luis Bohorquez

Award of Excellence: Rebekah Hardwicke, Jessica Schuman, Hannah Bolds, Tori Newman & Brianna Jordahl, Taylor University
Strings Attached
Faculty Advisor: Kathy Bruner

Award of Excellence: Joshua Myers, Palm Beach Atlantic University
Church Pew Secrets
Faculty Advisor: Andrew Ray

Award of Excellence: Chloe Caufield, Huntington University Arizona
Kim
Faculty Advisor: Luis Bohorquez

Award of Excellence: Gabe Viana, Palm Beach Atlantic University
Everything Sucks for Everyone, Everywhere
Faculty Advisor: Andrew Ray

Award of Excellence: Audrey Shaw, Emily Netburn, Katlyn Puzak & Alexie Dris, University of Florida
The Right Swipe
Faculty Advisor: Iman Zawahry

Award of Excellence: Stephanie Smith, University of Guam
The Passenger
Faculty Advisor: Kel Muna, Dr. Raymond Anderson

Award of Excellence: Hannah Sobieski, Ian Kunsey & Makenzie Kent, Elon University
Alone
Faculty Advisor: Youssef Osman

Award of Excellence: Karina Yager, Shekinah Morgan, Nikki Duaban & Erin Morris, Missouri State University
Men-strual
Faculty Advisor: Jon Mabee

Award of Excellence: Michael Schwartz, Nathan Khaligh & Amy VanBuskirk, James Madison University
Nepenthe
Faculty Advisor: Rustin Greene

Award of Excellence: Stephen Davis, Lisette Perez & Joseph McNichols, Huntington University Arizona
What We Become
Faculty Advisor: Luis Bohorquez

Award of Excellence: Dylan Query & Jacob Stieneker, Ball State University
Cold Creek
Faculty Advisor: Alex Lukens

Award of Excellence: Kiana Brown, Brandon Cruz & Keanno Fausto, University of Guam
Left on Read
Faculty Advisor: Dr. Raymond Anderson and Kel Muna

Award of Excellence: Kailee Goodine, Hofstra University
All That Remains
Faculty Advisor: George Nicholas

Award of Excellence: Kayla Heidenreich, Nikki Hines, Rebecca Atkins & Kayden Seymour, Huntington University
Fire Flower
Faculty Advisor: Steve Leeper and Curtis Wood

Award of Excellence: Hannah Paige Michels, Xavier University
“Scouts”
Faculty Advisor: Blis DeVault

Award of Excellence: Cassidy Bulthuis, Palm Beach Atlantic University
Finding Violet
Faculty Advisor: Andrew Ray

Promotional Category

1st Place: Leo Massey, Emma Furry, Kai Jiang, JonMichael Pereira & Jessica Luo, Penn State University
Student Engagement Network Penn State
Faculty Advisor: Catie Grant

2nd Place: Danielle Deavours, University of Alabama
Zaiden is Why – Birmingham Heart Walk
Faculty Advisor: Dr. Wilson Lowrey

3rd Place: Jesse Grace, Colorado State University
Coral Bleaching in Guam
Faculty Advisor: Ron Bend

Award of Excellence: Danielle Deavours, University of Alabama
Jason Is Why – Birmingham Heart Ball
Faculty Advisor: Dr. Wilson Lowrey

Award of Excellence: Jonathan Johnson & Jack Murphy, Colorado State University
We Are the Rocky Mountain Research Station
Faculty Advisor: Joe Champ and Steve Weiss

Award of Excellence: Max Ferguson, University of Oklahoma
Hong Kong
Faculty Advisor: Kyle Bergersen

Award of Excellence: Jeremiah Teal, Southern Illinois University
7th. Dragon Knifeworks
Faculty Advisor: Jan Thompson

Award of Excellence: Avery Simon, Michael Davis – Gaylord Hall Productions, University of Oklahoma
The 2019 OU Commencement Video
Faculty Advisor: Scott Hodgson

Award of Excellence: Hannah Perry, Davis Kuck, Lauren Fourcade, University of Oklahoma
The Weitzenhoffer College of Fine Arts
Faculty Advisor: Scott Hodgson

Spots Category

1st Place: Jack Tillman, University of Oklahoma
Watch What You Say
Faculty Advisor: Scott Hodgson

2nd Place: John Hodgson, University of Oklahoma
Sooner Strong
Faculty Advisor: Scott Hodgeson

3rd Place: Frannie Figel, Corinne Chapman & Laura Qiu, Loyola University Chicago
Closer to the Future
Faculty Advisor: John Goheen

Award of Excellence: Tim DeMoss, Palm Beach Atlantic University
Spotify Commercial
Faculty Advisor: Andrew Ray

Award of Excellence: Bailey Suprenant, Purdue University
#HopeSTems at Purdue University
Faculty Advisor: Douglas Osman

Award of Excellence: Tim DeMoss, Palm Beach Atlantic University
Altoids Commercial
Faculty Advisor: Andrew Ray

Award of Excellence: Alexis Nguyen, University of Texas at Arlington
Color My Life
Faculty Advisor: Changhee Chun

Award of Excellence: Hannah Hershey, Maya Brown, Jara Brown & Sophie Sebran, University of North Texas
Water Conservation Rap
Faculty Advisor: Phyllis Slocum

Studio (multi-camera or live-to-tape)

1st Place: Cody Critcher, Dylan DeVore, Sara Izzi & Emma Korpics, University of North Carolina Wilmington
Digital Drip: Rebels No Savage
Faculty Advisor: David Pernell

2nd Place: Samantha Saalborn, Richard E. Lee, Markeith Black & Jack Dyckman, Western Connecticut State University
Election Connection
Faculty Advisor: Dr. JC Barone

3rd Place: Loreli Adams, Jordan Phillips, Taylor Hickerson & Taylor Hoos, Missouri State University
Show-Me Chefs Season 4, Ep 5 – It’s ALIVE-R
Faculty Advisor: Deborah L. Larson, Ph.D.

Award of Excellence: Emma Leavy, Ethan Magram, & David Hite, SUNY Oswego
The SUNY Oswego Holiday Television Special
Faculty Advisor: Prof. Francisco Suarez

Award of Excellence: Benjamin Gregory, Alexander Fotiadis, Benjamin Fletcher & Austin Angelo, Hofstra University
Primetime Sin-Dication
Faculty Advisor: Randal Hillebrand

Award of Excellence: Cody Critcher, Dylan DeVore, Emma Korpics & Sara Izzi, University of North Carolina Wilmington
Digital Drip: Animal Behaviour
Faculty Advisor: David Pernell

Interactive Multimedia Competition

BoF Faculty Interactive Multimedia: Ed Youngblood, Auburn University
Domestic Violence Intervention Center Website (Website)

BoF Student Interactive Multimedia: Uprooted Staff, University of North Carolina at Chapel Hill
Uprooted: The Faces of the Venezuelan Crisis (Multimedia Storytelling)

Faculty Interactive Multimedia Competition

Mobile/Apps

Best of Competition: Adam Peruta, Syracuse University
Hello Syracuse!

Student Interactive Multimedia Competition

Emerging Media/Technology

1st Place: Alec Nathan, Eric Posey & Alyson Vogelsang, Rowan University
Apollo: 50 Years of Innovation
Faculty Advisor: Erika Tsuchiya

2nd Place: Parker Swartz, Rachel Hayre-Edwards, Jacob Newell & Elijah Yarde, Ball State University
Match Point: A Transmedia Campaign
Faculty Advisor: Jennifer Palilonis & Adam Kuban

3rd Place: Spencer Law & Jojuan Delk, James Madison University
Timestrider
Faculty Advisor: Chen Guo

Interactive Reality

1st Place: Kristen Uppercue, Mark Schoenster, Savannah Schaffer, West Virginia University
The Bodice Project
Faculty Advisor: David Smith

2nd Place: JOURNALISM Staff, University of Southern California
Homeless Realities
Faculty Advisor: Robert Hernandez

3rd Place: Nicholas Girard, Director Xinyu Cao, Editor Yu, assistant editor. Tianshu Hu, concept artist producer, San Jose State University
Lawnchair in the sky
Faculty Advisor: Tina Korani

Award of Excellence: Jasmine Low & Tina Korani, San Jose State University
A meditation on emotional abuse
Faculty Advisor: Tina Korani

Mobile Apps

1st Place: Claudia Jensen, Elon University
Relieve App Prototype
Faculty Advisor: Phillip Motley

2nd Place: Jessica Bodner, Katherine Inman & Jordan McClellan, James Madison University
JMUConnect
Faculty Advisor: Chen Guo

3rd Place: Teagan White & Allyson Wagner, James Madison University
UniRides
Faculty Advisor: Chen Guo

Award of Excellence: Jesse Sands, Diego Pham & Andrew Branson, James Madison University
Bites App Prototype – Research, Development and Design
Faculty Advisor: Chen Guo

Award of Excellence: Dimelo Staff, University of Southern California
Dimelo Snapchat Discover
Faculty Advisor: Amara Aguilar

Multimedia Storytelling

1st Place: Anya Magnuson, Allie Barton & Briana Castañón – Carnegie-Knight News21, Arizona State University
The Faces of Disaster
Faculty Advisor: Jacquee Petchel

2nd Place: Elizabeth Goldsmith, Rachel Day, Sara Lafkir & Weng Cheong, Syracuse University
Syracuse Side Hustles
Faculty Advisor: Adam Peruta & Melissa Chessher

3rd Place tie: CPJW Staff, University of North Carolina at Chapel Hill
The Great State of Wilkes
Faculty Advisor: Pat Davison

Website

1st Place: The Borderlines Staff, Syracuse University
Borderlines
Faculty Advisor: Jon Glass, Seth Gitner & Greg Munno

2nd Place: Micah Castelo & Randy Plavajka, Syracuse University
Rooted Magazine
Faculty Advisor: Adam Peruta & Melissa Chessher

3rd Place: Justina Sharp & Kshitij Shah, California State University Fullerton
titanuniverse.org
Faculty Advisor: Eraj Shadaram

Award of Excellence: Alexandra Wolfe, Nathan Thrash, Niki Nelson & Zachariah Willoughby, Arizona State University
PRSA Phoenix Chapter Website Redesign
Faculty Advisor: Fran R. Matera

International Competition

Faculty International Competition

Audio Category

Best of Competition: Kim Fox, The American University in Cairo
Ehky Ya Masr’s How Egypt’s Water Crisis Impacts Food Production Promo

Documentary Category

Best of Competition (tie): Kim Gleason & Becky Beamer, American University of Sharjah
PSYCAP

Best of Competition (tie): Janko Debeljak, Mirela Hamzić & Ivana Turkalj, University of Zagreb
Žalit će tko ovo prespava (It’s a shame who sleeps through this)
Faculty Advisor: Dr.. sc. Tena Perišin

Student International Competition

Film & Video Category

1st Place: Sherehan El azazy, American University In Cairo
Egyptian South Pole
Faculty Advisor: Dr. Hussein Amin

Television News Category

1st Place: Janko Debeljak, Lea Medica, Antonio Penić & Ivana Turkalj , University of Zagreb
CroID: The news and me
Faculty Advisor: Dr.. sc. Tena Perišin

Audio Category

1st Place: Basant Samhout, The American University in Cairo
It’s Time For “The Talk”
Faculty Advisor: Kim Fox

News Competition

BoF Faculty News: Mike Castellucci, Michigan State University
Coffee House Concert (Television Feature News Reporting)

BoF Student News – Radio: Melissa Duenas, University of Southern California
How Chamorros in the Diaspora are Taking Back Their Culture (Radio Feature Reporting)

BoF Student News – Television: Jordan Elder, Arizona State University
Powering a Nation, Cronkite News, Jordan Elder (TV News Long Feature)

BoF Student Newscast: Noah Kelly, Arizona State University
Cronkite News Nov. 7, 2019 (TV Newscast 4-Days or More)

Faculty News Competition

Feature News Reporting

Award of Excellence: Terry Likes, Mississippi State University
Fake News Blues: A Credibility Crisis for Journalism

Radio Hard News Reporting

Award of Excellence: Randall Davidson, University of Wisconsin Oshkosh
EAS Tones

Television Feature News Reporting

Best of Competition: Steve Weiss, Colorado State University
Wearing It Western Style

Television Hard News Reporting

Best of Competition tie: Simon Perez , Syracuse University
Simon Perez Montage – News

Best of Competition tie: Jason Hibbs , Mississippi State University
Jason Hibbs MMJ Compilation

Student News Competition

Radio Feature Reporting

1st Place: Jon Reed, University of Southern California
The Disappearing Art of Watch Repair
Faculty Advisor: Willow Bay

2nd Place tie: Rachel Linch, University of North Texas
A Dream Worth Pursuing
Faculty Advisor: Brittany McElroy

2nd Place tie: Victoria Alejandro, University of Southern California
Contemporary Artists Take Back the Cowboy
Faculty Advisor: Willow Bay

3rd Place tie: McKenna Hunt, Western Washington University
Tlingit tattoo artist reclaims power, poke by poke, through healing ‘beauty marks’
Faculty Advisor: Mckenna Hunt

3rd Place tie: Megan Manata, University of Southern California
A Look Into the Life of a Female Chef
Faculty Advisor: Willow Bay

Award of Excellence: Molly Hersh, University of Southern California
Theater in LA Helps Students with Special Needs
Faculty Advisor: Willa Seidenberg

Award of Excellence: Nada Mostafa Naguib, The American University in Cairo
The Cost of Once in a Lifetime
Faculty Advisor: Kim Fox

Radio Hard News Reporting

1st Place: Christopher Lindsay, Arizona State University
Homeless Count
Faculty Advisor: Michael Wong

2nd Place: Peter Champelli, Ithaca College
Students Rally, Protest and Fight for Climate Justice in Albany
Faculty Advisor: Jeremy Menard

3rd Place: Austin Westfall, Arizona State University
Swept Away
Faculty Advisor: Michael Wong

Award of Excellence: Jon Reed, University of Southern California
Kaiser Permanente Mental Health Care Workers Go on Strike in Pasadena
Faculty Advisor: Willow Bay

Radio Newscast

1st Place: ZaZu Lippert, Aiyonna White, Isaiah Murtaugh & Yuki Liang, University of Southern California
From Where We Are: From the Ashes of the Woolsey Fire, Malibu’s True Colors Shine Through
Faculty Advisor: Willow Bay

2nd Place: Rylee Meyer & Katie Francis, Rowan University
The Rowan Report: 12/7/19
Faculty Advisor: Derek Jones

3rd Place: Landon Kleindorfer, Indiana State University
WZIS News Update
Faculty Advisor: Rich Green

Student TV News Long Feature

1st Place: Jennifer Alvarez, Arizona State University
A Son’s Legacy
Faculty Advisor: Pauline Arrillaga

2nd Place: Samie Gebers, Arizona State University
Homeless Pets
Faculty Advisor: Heather Dunn

3rd Place: Danielle Dindak, Penn State University
Seeds of Resilience
Faculty Advisor: Steve Kraycik

Award of Excellence: Christyn Allen & Alie Skowronski, Middle Tennessee State University and Ohio University
Bread from the Land
Faculty Advisor: Christine Eschenfelder

Award of Excellence: Sabrina Maggiore, Syracuse University
Tourism and Security in Jerusalem
Faculty Advisor: Simon Perez

Television Hard News Reporting

1st Place: Ashlyn Brothers, University of Arkansas
Fallen Fayetteville Police Officer
Faculty Advisor: Tiffany King

2nd Place: Kailey Broussard, Molly Duerig, Derek Hall, Arren Kimbel-Sannit & Lindsay Walker, Arizona State University
Pedestrian Deaths
Faculty Advisor: Allysa Adams, Walter Robinson

3rd Place: Bryce Newberry, Arizona State University
Fentanyl Strips
Faculty Advisor: Heather Dunn

Award of Excellence: Madeline Ottilie, University of Southern California
South LA Mourns the Loss of Rapper Nipsey Hussle
Faculty Advisor: Stacy Scholder

Award of Excellence: Christine Kanerva, Michigan State University
I Want To See What Freedom Looks Like Today
Faculty Advisor: Bob Gould

Award of Excellence: Justin Stevens & Tommy Fletcher, University of Miami
Bacteria in the Ocean
Faculty Advisor: Boriana Treadwell

Television News Anchor

1st Place: Chris Jacobs, Brigham Young University
Chris Jacobs Anchor Reel
Faculty Advisor: Melissa Gibbs

2nd Place: Marcella Baietto, Arizona State University
Marcella Baietto Anchor Reel
Faculty Advisor: Heather Dunn

3rd Place tie: Nicole Nielsen, University of Oklahoma
Nicole Nielsen Talent Reel
Faculty Advisor: Kenneth Fischer

3rd Place tie: Carly Haynes, University of Maryland
Carly Haynes, Capital News Service
Faculty Advisor: Sean McGoey

Award of Excellence: Jennifer Alvarez, Arizona State University
Jennifer Alvarez Anchor Reel
Faculty Advisor: Heather Dunn

Television News Magazine

1st Place: Shannon Line, Getchen Nowroozi, Tierra Riddick, Christin Kanerva, Michigan State University
Cool Things Spartans Are Doing
Faculty Advisor: Bob Gould and Mike Castellucci

2nd Place tie: WUFT News Student Staff, University of Florida
After the Eye
Faculty Advisor: Harrison Hove

2nd Place tie: Al Dia Border Team, California State University Fullerton
Al Dia: A Border Emergency
Faculty Advisor: Jesus Ayala

Award of Excellence: Kelsey Valle & Melody Del Rio, San Jose State University
Beyond Borders:  Refugee Realities
Faculty Advisor: Diane Guerrazzi and Juan Serna

Award of Excellence: Citrus TV News Department, Syracuse University
CitrusTV News Special Report: #NotAgainSU Sit-in, Timeline and Chancellor’s Response
Faculty Advisor: Andy Robinson

Television Newscast (3 days per week or less)

1st Place: Jensen Mills, West Virginia University
WVU News Special Edition – A Mental Health Crisis in America
Faculty Advisor: Gina Dahlia

2nd Place tie: Bryanna Crouch, Becky Phelps & KUJH Staff, University of Kansas
KUJH news December 4, 2019
Faculty Advisor: Chad Curtis

2nd Place tie: Erin Lyons, Isha Battu, Jishnu Nair & Victoria Beaulé, Syracuse University
Talking Points – City of Syracuse Special
Faculty Advisor: Andy Robinson

3rd Place tie: Capital News Service, University of Maryland
Maryland Newsline: November 20, 2019
Faculty Advisor: Mel Coffee

3rd Place tie: Reyna Steffen, Chelsea Parker, Cristiana Ramos & NAZ Today Staff, Northern Arizona University
NAZ Today 11-13-2019
Faculty Advisor: Brian Rackham

Television Newscast (4 or more per week)

1st Place: Michael Stacy & Carolina News Crew, University of South Carolina
Carolina News: Nov. 26, 2019
Faculty Advisor: Rick Peterson & Greg Brannon

2nd Place: Makayla Clark, Conor Sweetman, Rayna Steffen & NAZ Today Staff, Northern Arizona University
NAZ Today Remixed
Faculty Advisor: Brian Rackham, Nichollas Rabe, Todd Birch

3rd Place tie: Citrus TV News Department, Syracuse University
CitrusTV Live at 6 I Election Day 2019
Faculty Advisor: Andy Robinson

3rd Place tie: Mitchell Barnhart, Summer Welch & Paige Jaeger, St. Cloud State University
UTVS News: May 1, 2019
Faculty Advisor: Derrick Silvestri

Television Weathercaster

1st Place: Jordan Evans, Arizona State University
Jordan Evans Weather Reel
Faculty Advisor: Sadie Babits

2nd Place: Matt Yarosewick, Penn State University
Matt Yarosewick
Faculty Advisor: Steve Kraycik

3rd Place: Marissa Nuzzo, University of Oklahoma
Marissa Nuzzo
Faculty Advisor: Bob Dickey

Award of Excellence: Jacob Vos, Iowa State University
Jacob Vos Weathercaster
Faculty Advisor: Grace Provenzano

TV News Short Feature

1st Place: Joey Bina, Loyola University
Perennial Pilot
Faculty Advisor: Joey Bina

2nd Place tie: Samie Gebers, Arizona State University
Inmate Dogs
Faculty Advisor: Heather Dunn

2nd Place tie: Allie Snow, University of Nebraska @ Lincoln
What it Means to be a Black Business Owner in Lincoln
Faculty Advisor: Bernard McCoy

3rd Place: Joe Friehofer , Michgan State University
“In a way, she’s still here.”
Faculty Advisor: Joe Freihofer

Award of Excellence: Hasley Pitman, University of Florida
Creating a New Normal
Faculty Advisor: Mark Leeps

Scriptwriting Competition

BoF Faculty Scriptwritng: Matt Webb, Huntington University
Sleepwalker (Feature Category)

BoF Student Scriptwriting: David Hyland, Palm Beach Atlantic University
Virtuous Enigma (Original TV Series Pilot )

Faculty Scriptwriting Competition

Feature Category

Best of Competition: Kyle W Bergersen, University of Oklahoma
Indians vs Army

Award of Excellence: Kevin Corbett, Central Michigan University
Last Frontier

Short Subject

Best of Competition: Jim Goodman, High Point University
Dust

Award of Excellence: Matt Meyer, George Fox University
The End Justifies the Memes: The Musical

Award of Excellence: David Shabazz, Kentucky State University
The Gift

TV Hour

Best of Competition: Jonathan D. Mabee, Missouri State University
Cornelius Adams

Award of Excellence: Keir Politz, Rowan University
Country of the Blind

Student Scriptwriting Competition

Feature Category

1st Place: Maria R. Meluso, Missouri State University
The Dullahan
Faculty Advisor: Richard Amberg

2nd Place: Courtney Moore, Central Michigan University
The Colors of Culture
Faculty Advisor: Dr. Kevin Corbett

3rd Place: Jacqueline Crawford, Missouri State University
Paradise
Faculty Advisor: Richard Amberg

Award of Excellence: Charlotte E. Shunk, Westminster College
The Sound of Summer
Faculty Advisor: Dr. Deborah Mitchell

Original Television Series Pilot

1st Place: Mae McCreary, Loyola University Chicago
Square One
Faculty Advisor: Aaron Greer

2nd Place: Ciera Thompson, Appalachian State University
Our Nation’s Youth
Faculty Advisor: Dan Walsh

3rd Place: Daniela Pereira, Palm Beach Atlantic University
The Choice
Faculty Advisor: Antonio Zarro

Award of Excellence: Geethma Pathirathna, Appalachian State University
Poseidon’s Water Park
Faculty Advisor: Dan Walsh

Short Subject Category

1st Place: Willow Onken, Paul McFerron, Marlena McReynolds, & Brooks Jordan, Missouri State University
Mithra’s Magical Market
Faculty Advisor: Richard Amberg

2nd Place tie: Kristin Storck, University of Georgia
Flooded
Faculty Advisor: Garland Mclaurin

2nd Place tie: Liam Flaherty, Western Connecticut State University
Whitehorse
Faculty Advisor: Paul Echeverria

2nd Place tie: Austin Miguel Carrero, George Fox University
The Sight of Beauty and Sound of Hope
Faculty Advisor: Dawn Ford

Award of Excellence: Daniel Isaacs, Huntington University
Glitch
Faculty Advisor: Matt Webb

Award of Excellence: Benjamin Gambalie, San Francisco State University
Fantastic World
Faculty Advisor: Professor Drennan

Television Spec Category

1st Place: Steven Lyle Schmitz, Missouri State University
Black Mirror – Overlay
Faculty Advisor: Richard Amberg

2nd Place: Nicole Carmona, Stephaine Cordova, Ismael Juarez & Bradley Knight, Purdue University Northwest
“YOU” Season 2 Episode 1 “The Tell-Tale Heart
Faculty Advisor: Mary-Beth OConnor

3rd Place: Geve Penaflor, Missouri State University
Black Mirror – Bed and Cradle
Faculty Advisor: Richard Amberg

Award of Excellence: Rob Thompson, George Fox University
Bojack Horseman: S6:E9 – Down to the Ocean
Faculty Advisor: Dawn Ford

Sports Competition

BoF Faculty Sports: Ken Wyatt, East Carolina University
“BLOOD, SWEAT, and TEARS: Jake Gaither, Florida A&M, and the History of Black College Football” (Short Form Sports Video)

BoF Student Sports: Connor Nichols & Luke Astle, Ball State University
The Comeback Kid: Nick LaVanchy (Television Sports Story/Feature Long)

Faculty Sports Competition

Sports Mixed Video (Teacher/Student Co-Production)

Best of Competition: Allysa Adams & Ethan Schmidt, Arizona State University
Amputee Basketball

Sports Radio

Best of Competition: John McGuire, Oklahoma State University
Brett McMurphy Podcast

Best of Competition: Colin Walker & Matt Malone, Valdosta State University
The Blazer Spotlight Podcast

TV Sports Event Direction/Production

Best of Competition: David J Deeley, University of North Florida
North Florida vs. Kennesaw State Baseball 5/11/19

Student Sports Competition

Promotional Video/Tease/PSA

1st Place tie: Zach Roy, Ball State University
Brush Strokes: Ball State Basketball 2019-20
Faculty Advisor: Chris Taylor

1st Place tie: Seena Greiwe, Ball State University
This Is Our Stage: Ball State Football 2019
Faculty Advisor: Chris Taylor

2nd Place tie: Andrew Legatt, St. Cloud State University
SCSU vs WMU Hockey Day Minnesota Tease
Faculty Advisor: Derrick Silvestri

2nd Place tie: Jonathan Sosa, University of North Texas
Gameday Hype
Faculty Advisor: Phyllis Slocum

Radio Sports Story/Feature/News

1st Place: Joe Stauffenberg, Sean Remington, Rowan University
Concussion Protocol
Faculty Advisor: Derek Jones

2nd Place: Sevrin Lavenstein, Ithaca College
Ithaca Football – Cortaca Jug Game Open
Faculty Advisor: Jeremy Menard

3rd Place tie: Alexandra Jennerjahn, Syracuse University
Serious Brain Injury: How Coaches and Game Announcers Can Impact Athletes’ Health
Faculty Advisor: Chris Bolt

3rd Place tie: Ben Carlton & Matias Weilmann, Ithaca College
Ithaca Football – Cortaca Jug Players Package
Faculty Advisor: Jeremy Menard

3rd Place tie: Brian Brindley, Arizona State University
The Heat Is On
Faculty Advisor: Paola Boivin

Radio/TV Sports Event: Play-by-Play Talent

1st Place: Jack Kizer, Ball State University
Ball State Basketball vs. IUPUI
Faculty Advisor: Chris Taylor

2nd Place: Jonathon Hoppe, Syracuse University
Jonathon Hoppe’ TV PxP Submission
Faculty Advisor: Olivia Stomski

3rd Place: Hans Bristol & Nick Maxson, St. Cloud State University
St. Cloud State University vs. Colorado College Men’s Ice Hockey
Faculty Advisor: James Gray

Award of Excellence: John Sartori, Southeastern Louisiana University
John Sartori Football Play-By-Play (Southeastern vs. Incarnate Word)
Faculty Advisor: Rick Settoon

Award of Excellence: Josh Schaefer, Arizona State University
Baseball Half-Inning Sample: Chatham Anglers (Summer 2019)
Faculty Advisor: Gary Thorne

Award of Excellence: Nick Verzolini, Andrew Rogers & Savanah Matney, Marshall University
2019 CIT Championship: Marshall MBB vs. Green Bay 4-4-19
Faculty Advisor: Charles G. Bailey

Award of Excellence: Jack McMullen, Syracuse University
Men’s Basketball Play-by-Play – Jack McMullen
Faculty Advisor: Olivia Stomski

Award of Excellence: Parker Thune & Curt Watson, University of Oklahoma
Play-by-Play OU vs TCU
Faculty Advisor: Barry Orr

Award of Excellence: Jacob Blair & Andrew Botwinik, Northwest Missouri State University
Northwest Missouri State Men’s Basketball v. William Jewell
Faculty Advisor: Alex Kirt

Award of Excellence: Joe Freihofer, Michigan State University
Joe Freihofer: Play by Play of Michigan State
Faculty Advisor: Matt McCulloch

Television Sports Event Production

1st Place tie: Faith Denig, Luke Foster, Jared Frank & Jarin Matheny, Ball State University
Ball State Women’s Basketball vs. Western Kentucky
Faculty Advisor: Chris Taylor

1st Place tie: Ryan Dorer, Brea Robbins, Johanns Litzenberger & Ryan Tyler, Middle Tennessee State University
MTSU v LaTech Women’s Volleyball
Faculty Advisor: Robert D. Gordon, Jr.

3rd Place: Dylan Domangue, Richie Solares, Gabrielle Cox & Jermaine Kelly, Southeastern Louisiana University
Southeastern vs. Incarnate Word Football Broadcast (10/12/2019)
Faculty Advisor: Rick Settoon

Television Sports Story/Feature Long

1st Place: Nikki Inocencio, Elon University
Surf Sup
Faculty Advisor: Vic Costello

2nd Place: Matt Lively, Arizona State University
Turf Paradise Horse Deaths
Faculty Advisor: Brett Kurland

3rd Place: Chancellor Johnson, Arizona State University
From the Military to the Mats
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: Brandon Pelter, Penn State University
Yabucoa Baseball’s New Beginning
Faculty Advisor: Steve Kraycik

Award of Excellence: Jordan Nemeth & Lauren Krupica, Ball State University
The Wiseman: Ball State Golf
Faculty Advisor: Chris Taylor

Award of Excellence: Scotty Gange, Arizona State University
Arm Solo: The Jeremy Ogle Story
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: Katie Lahey, University of Florida
All around the bars
Faculty Advisor: Eric Esterline

Television Sports Story/Feature Short

1st Place: Griffin Stroin, Michigan State University
Be Stronger Enough
Faculty Advisor: Bob Gould, Mike Castellucci

2nd Place: Josh White, University of Miami
Seeing Life Through A Different Lens
Faculty Advisor: Edward Julbe

3rd Place tie: Katie Lahey, University of Florida
#SophiaStrong
Faculty Advisor: Eric Esterline

3rd Place tie: Blaine McCormick, Arizona State University
Pitching In To Reduce Plastic Waste
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: Makayla Perkins, Arizona State University
Driving at 150 MPH
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: Zach Oliveri, University of Florida
After the Eye Hurricane Michael
Faculty Advisor: Eric Esterline

Award of Excellence: Michael Epps, Michigan State University
It’s The Best Smell In The World
Faculty Advisor: Bob Gould

Award of Excellence: Matt Minard, West Virginia University
West Virginia Roughriders
Faculty Advisor: Gina Dahlia

Award of Excellence: James Kattato, SUNY Oswego
Salar Faryar Profile
Faculty Advisor: Michael Riecke

Award of Excellence: Brian McLaughlin, Penn State University
Coopers Fight Cancer: Minions Rally Around Mo
Faculty Advisor: Steve Kraycik

Award of Excellence: Amy Jennings, University of Maryland
HARPER RETURNS: Nationals fans turn in Bryce Harper shirts for a shot of goodwill
Faculty Advisor: Sue Kopen Katcef

Award of Excellence: Joshua Skinner, Cameron Dixon & Tim Banzon, University of North Texas
Women in Fly Fishing
Faculty Advisor: Phyllis Slocum

Award of Excellence: Drake Toll, Baylor University
Baylor headed to Big 12 Championship
Faculty Advisor: Bruce Gietzen

Television Sports Talent (Anchor / Host)

1st Place tie: Scotty Gange, Arizona State University
Scotty Gange: Sports Broadcaster
Faculty Advisor: Brett Kurland, Mark Reda

1st Place tie: Jack Kizer, Ball State University
Jack Kizer – Ball State Sports Link
Faculty Advisor: Chris Taylor

3rd Place: Matthew Jarecki, Northern Arizona University
Matthew Jarecki
Faculty Advisor: Rory Faust

Award of Excellence: Kirsten Krull, St. Cloud State University
Kirsten Krull Sports Reel
Faculty Advisor: Derrick Silvestri

Award of Excellence: Thomas Garverick, Ohio University
Thomas Garverick Sports Anchor/Reporter Compilation
Faculty Advisor: Michael Rodriguez

Award of Excellence: Zach Oliveri, University of Florida
Zach Oliveri Reel
Faculty Advisor: Eric Esterline

TV Sports News Program

1st Place: Curt Watson & Cheyenne Plummer, University of Oklahoma
Sooner Sports Pad
Faculty Advisor: Barry Orr

2nd Place: Caitlin Allsopp, Alex King, Will Shea & Matt Bonaparte, Syracuse University
Orange Press Pass SU Men’s Basketball vs Virginia
Faculty Advisor: Andy Robinson

3rd Place: Cameron Hussien & Cierra Ysasaga, Brigham Young University
Sportsline
Faculty Advisor: Melissa Gibbs

Award of Excellence: Isiah Wrinkle, Steven Van Durme & Robert Kraus, Arizona State University
Cronkite Sports Report – Season 11, Episode 6
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: Sara Perlowitz, Brandon Pelter, Jack Hirsh & Tommy Butler, Penn State University
The Comeback: Desportes en Puerto Rico
Faculty Advisor: John Affleck

Award of Excellence: Zach Oliveri, University of Florida
Florida-Miami Preview
Faculty Advisor: Mark Leeps

Award of Excellence: Richard Geraffo, Daniel Karl, Bailey O’Carroll & Chancellor Johnson, Arizona State University
Cronkite Sports Report – Season 11, Episode 7
Faculty Advisor: Brett Kurland

Award of Excellence: McKenzie Pavacich, Anthony Totri & Claudia Faust, Arizona State University
Cronkite Sports Report – Season 12, Episode 5
Faculty Advisor: Brett Kurland

Two-Year College Competition

BoF Two-Year Colleges: James Dymond, Los Angeles City College
Blue Lapse (Narrative)

Narrative Video

1st Place: Frank Tran, Los Angeles City College
Kink
Faculty Advisor: Scott Mazak

2nd Place: James Yamin, Glendale Community College
Affective Memory

Narrative Audio

1st Place: Jimmie Ray Bryant II, Bossier Parish Community College
Stonerpop – House of Cards
Faculty Advisor: Louis Williams

2nd Place: Lina Marcela Alvarez Vasquez, Grossmont College
Swingin’ Under The Stars Concert
Faculty Advisor: Breanne Scott

3rd Place: Thomas E. Ortega Jr., Grossmont College
KGFN Commercial
Faculty Advisor: Dr. Evan Wirig

Non-Narrative Audio

1st Place: Thomas Ortega, Grossmont College
KGFN Live News Broadcast 10/31/19
Faculty Advisor: Dr. Evan Wirig

2nd Place: EMP Sports Show & Mike Jones, Aims Community College
Nuggets Dancer Interview with Ashley
Faculty Advisor: Joseph Cross

3rd Place: EMP Sports Show & Eddie Sisneros, Aims Community College
Run Windsor Run
Faculty Advisor: Joseph Cross