Student Sports Competition
Best of Festival:
Husky Productions, St. Cloud State University; Husky Productions: SCSU vs UND (TV Sports Event Production Category)
Radio Sports Story / Feature / News
1st Place: Gina Carlson, St. Cloud State University; Senior Salute, St. Cloud State Men's Hockey Team
2nd place (tie): Rich DeKorte, Hofstra University; Dave Finn Golf Fan / Golfer Inspiration
2nd place (tie): Evan Nemec, University of North Texas; KNTU Sportscast - November 18, 2014
Honorable Mention: Kerri Schreiber, Hofstra University; New York Islanders Players Inspire School Children
Radio/TV Sports Event, Play-by-Play Talent
1st Place: Jevin Redman & Jake Sexton, University of Southern Indiana; USI vs. Shroter: Mens Basketball
2nd place: Jackson Baird, Rowan University; Rowan Baseball vs. TCNJ
3rd Place: Kerry Crowley, Arizona State University; Bourne Braves vs. Cotuit Kettleers, Cape Cod Baseball League
Honorable Mention: Declan Goff & Jeremiah Graves, St. Cloud State University; Division 1 Men's Hockey, University of Minnesota vs. St. Cloud State
Honorable Mention: Evan Nemec & Dan Andrieu, University of North Texas; Denton Guyer v Southlake Carroll on KNTU
TV Sports Story / Feature
1st Place: Xavier Rangel, Holly Switay & David Pearson, Northern Arizona University; Logging Sports
2nd place: Megan Maschoff & Jeremiah Kuehne, Bethany Lutheran College; Senior Spotlight - Zach Palmquist
3rd Place: Aaron Van Auken, Andrew Bultemeier, Brad Dailey & Ryan Bickford, Ball State University; One Drive: The James Blackwell Story
Honorable Mention: Jeremy Klein & Taylor Budge, St. Cloud State University; Tradition of Excellence
Honorable Mention: Ngozika Nwoko, University of North Carolina — Chapel Hill; Football Field Prep
Honorable Mention: Nick Jules, University of Oklahoma; Racing for the Cure
Honorable Mention: Sam Rabadi, Arizona State University; Rachael Adams USA Women's Volleyball
TV Sports Talent (Anchor/Host)
1st Place: Ted Leroux, St. Cloud State University; Ted Leroux
2nd place: Taylor Newcomb, University of Oklahoma; Taylor Newcomb Sports Talent
3rd Place: Jeremy Klein, St. Cloud State University; Jeremy Klein Reel
Honorable Mention: Taylor Budge, St. Cloud State University; Taylor Budge- Demo Reel
Honorable Mention: Mason Prince, University of Oklahoma; Mason Prince Sports Talent
TV Sports Event Production
Honorable Mention: Ball State Sports Link, Ball State University; Sports Link TV: Women's Volleyball vs. NIU
Honorable Mention: Anthony Miller, Preston Schultz, Logan Hoppe & Brian Christensen, Bethany Lutheran College; Maverick Hockey Weekend NMU vs MSU Overtime Winner
TV Sports News Program
1st Place: Louis Fernandez, University of North Carolina — Chapel Hill; Sports Xtra — April 21, 2014
2nd place: In The Game - Spring 2014 Staff, Pennsylvania State University; In The Game - Episode 303
3rd Place (tie): Alex Glass, Dani Thompson, Alanna Delfino & Steph Martinez, University of Maryland; ViewFinder: The Other Games
3rd Place (tie): Heather Healy, Olivia McKennon & Taylor Newcomb, University of Oklahoma; Sooner Sports Pad
Honorable Mention: Casey Ferreirae, Josh Frons, Arianna Grainey & Kari Osep, Arizona State University; Cronkite Sports on Fox Sports Arizona
Honorable Mention: Molly Oak, University of North Carolina — Chapel Hill; Sports Xtra — November 24, 2014